Ubezpieczenie turystyczne a covid-19

Pandemia koronawirusa była zaskoczeniem dla bardzo wielu osób. Wprowadzenie obostrzeń odbiło się skutecznie na codziennym życiu wielu z nas. Wpłynęła również znacząco na podróżowanie, przez jakiś czas kompletnie blokując możliwość bezpiecznego i sprawnego przemieszczania się po świecie. Covid-19 stanowi wciąż realne zagrożenie, dlatego jeśli aktualnie przymierzamy się do jakiejś podróży-służbowej czy prywatnej- warto jest zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które uwzględni w swoim zakresie ochrony również sytuacje, które są związane z pandemią.

Epidemia a polisy turystyczne

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa własne warunki ubezpieczenia, z którymi należy zapoznać się przed zakupem danej polisy. Obecnie mamy wyjątkową sytuację, która nie była spotykana od wielu lat. Do tej pory ubezpieczenia turystyczne posiadały generalne wyłączania od stanów pandemii. Sytuacja jednak uległa zmianie w momencie, kiedy praktycznie każdy kraj na świecie, został w jakimś stopniu dotknięty przez pandemię Covid-19. Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych, pokrywa koszt leczenia związane z zachorowaniem na covid-19 oraz konsekwencjami przebiegu choroby.

Co się zmienia w ubezpieczeniu?

Przed zakupem, warto jest szczerze porozmawiać z ubezpieczycielem i wybrać taki zakres polisy, która będzie obejmowała szeroki zakres ochrony. Czasy są trudne i często nieprzewidywalne. Zasady podróżowania czy odbywania kwarantanny zmieniają się praktycznie z dnia na dzień, warto więc odpowiednio zabezpieczyć się przed niespodziewanymi sytuacjami. Wybierając ubezpieczenia turystyczne w dobie koronawirusa, warto zwrócić uwagę, by mogło ono pokryć najistotniejsze wydatki związane z pandemią. Mowa tutaj przede wszystkim o hospitalizacji i leczeniu w przypadku zachorowania na Coivd-19, wykonywania testów na obecność wirusa, pełnego zakwaterowania oraz możliwość jego wydłużenia w razie przedłużającego się pobytu, związanego z uzyskaniem pozytywnego testu lub też odbywanej kwarantanny, przedłużenie pobytu związane z zachorowaniem dziecka i opieką nad nim, a także powrót do kraju w momencie kiedy kwarantanna z jakiś powodów się przedłuży. Koszty leczenia w przypadku pandemii powinny być określone na minimalnym poziomie, wynoszącym 30 000-40 000 EUR, jeśli jednak podróżujemy poza Europę, do krajów, które słyną z wysokich kosztów leczenia, zdecydowanie warto zadbać o podwyższenie sumy gwarantowane, tak by w skrajnych sytuacjach pandemicznych móc z nich elastycznie skorzystać.