Co to jest ubezpieczenie turystyczne?

Planując wyjazd, szczególnie za granicę, warto zastanowić się nad zawarciem ubezpieczenia turystycznego (więcej pod tym linkiem: https://superpolisa.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-turystyczne/). Dzięki temu Twoje życie i zdrowie będzie pod wszechstronną ochroną niezależnie od tego czy będzie to wyjazd prywatny, czy służbowy. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują obecnie różnorodne warianty zakresowe, stwarzając możliwość indywidualnego dostosowania do potrzeb klientów.

Istota ubezpieczenia turystycznego

Nieprzewidziane zdarzenia losowe są domeną życia codziennego. Jeżeli jednak przebywamy na terytorium Polski, możemy liczyć na pomoc w ramach NFZ. Wyjeżdżając za granicę podstawową opiekę zyskujemy dzięki karcie EKUZ. Nie w każdym przypadku jednak ona zadziała, a lista jej zakresu nie jest zbyt długa. Warto dlatego zawrzeć polisę turystyczną, nazywaną również podróżną. Jej fundamentem są koszty leczenia. Niezależnie od tego, jakie towarzystwo weźmiemy pod uwagę, będzie ono na pewno miało je w swoim zakresie. Różnica może polegać na tym, co będą one przez to rozumieć, inaczej mówiąc jakie zdarzenia w ich ramach będą podstawą do wypłaty określonej sumy. W większości możemy wymienić:

  • Konieczność hospitalizacji (zabiegi i operacje, konieczne do wykonania jak najszybciej);
  • Konsultacje i badania konieczne do wykonania bez zbędnej zwłoki;
  • Zakup lekarstw.

Obecnie sytuacja epidemiczna na świecie spowodowała, że towarzystwa dodały do tego zakresu także przebywanie na kwarantannie lub izolatorium. Warto tutaj zauważyć, że na początku epidemia była wyłączeniem od odpowiedzialności. Dopiero brak widocznej, znacznej poprawy i możliwości zmiany sytuacji w najbliższym czasie, spowodował, że dostosowały się one do otoczenia i wyszły naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów.

Lista ta jest zazwyczaj dłuższa i zawarte są w niej szczegółowe przykłady. Warto jednak sprawdzić także ogólne warunki, aby wiedzieć, w jakich przypadkach następuje wyłącznie od odpowiedzialności.

Dodatki do polisy podróżnej

Oprócz podstawy, czyli kosztów leczenia w zakresie ubezpieczenia turystycznego firmy proponują wiele dodatkowych opcji. Można wyróżnić m.in. NNW, OC w życiu prywatnym, Assistance czy bagaż podróżny oraz ubezpieczenie sprzętu turystycznego. Decyzja o tym, czy będziemy je dodawać do naszej polisy, powinna być uzależniona od celu wyjazdu. Jeżeli np. będziemy uprawiać różnego rodzaju sporty, warto zastanowić się nad NNW.

Suma ubezpieczenia w ubezpieczeniu turystycznym

Najważniejszą kwestią w ubezpieczeniu turystycznym nie jest samo wskazanie, co będziemy mieć w zakresie, ale określenie sum ubezpieczenia. Są to kwoty, od których w razie wystąpienia szkody będzie liczony odpowiedni do zdarzenia procent do wypłaty odszkodowania. Ich wysokość powinna być uzależniona od kraju wyjazdu. Proponuje się, aby nie były to kwoty mniejsze niż 20 000 zł.